Şile Tatil Fırsatları

seo

Seo
A+ A A-

Şile’ye Gidip, Gezip, Görebileceğiniz Mekanlar

Şile FeneriŞile’de gezilecek yerler dendiğinde akla gelen mekanlar hemen hemen bellidir. İstanbul’un bu şirin ve küçük ilçesinde birden fazla önemli turistik nokta vardır. Karadeniz kıyısına kurulmuş bir yerleşim yeri olan kasabada gezilecek yer bakımından çok zengin olmasa da muhakkak görülmesi gereken ve buraya gelen herkesin uğradığı, fotoğraf çektirdiği belli konumlar vardır.

Doğanın nimetlerini gözlemleyebileceğiniz ve hayran kalacağınız Şile gezilecek yerler listemiz:

Şile Feneri : İstanbul’un en eski fenerlerinden olan, Karadeniz’de kıyı güvenliğini sağlayan noktaların başında gelen bu fenerin 150 yıllık geçmişi vardır. Denizin yanındaki yüksek kayalıklara inşa edilen, deniz seviyesinden yaklaşık 70 metre yükseklikte bulunan fener, 1970’li yıllarda elektrikle ışık vermeye başlamıştır. Öncesinde fitille çalışmaktadır. Şimdilerde müze olarak da halka açık olarak hizmet veren bu yer, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Kumbaba Tepesi : Bölgenin en önemli turistik mekanlarından olan bu tepeye, ilçeye girişte sola ayrılan 2 km’lik bir yolla ulaşılır. Burasının en büyük özelliği kırmızı – turuncu renkli kumlardan oluşmasıdır. Bu kumları farklı kılan ise radyonkriterli ve demir-bakır alaşımı içermesidir. Bu noktaya doğal fizyoterapi merkezi de denmektedir. Özelliği ilk keşfeden ise ismi bilinmeyen bir Türk kimyagermiş. O bakımdan burası Kumbaba tepesi olarak adlandırılmış.

Ağlayankaya : Sahildeki kayalıklar içerisinde görülen, taşlar arasından su akan büyük bir kayadır. Suyun sızış biçim, insan ağlamasını andırdığı için, yıllar önce kayaya bu isim verilmiş. Şile’ye giden bir çok kişi bu kayanın önünde fotoğraf çektirmektedir.

Mağaralar : Arazi bakımından farklı bir coğrafyada bulunan Şile ve çevresinde bir çok mağara bulunmaktadır. Merkez ve köylerde olan bu mağaralar çeşitli uzunluk, derinlik ve yükseklikte olup sayıları 20’yi bulur.

Onbir Göller : Hacıllı köyü civarında bulunan vadide irili ufaklı bir çok doğal göl bulunur. Değirmendere vadisi olarak da geçen bu doğal güzellikler dolu alana Onbir göller vadisi denilmektedir.

Hayvanat Bahçesi : İlçenin girişindeki sapaktan döndükten sonra Ahmetli Köyü çıkışında yer alan hayvanat bahçesi, nesli tükenen hayvanları korumak amacıyla 1995’te ziyaretçilere açılmıştır. Onlarca hayvan türünü burada görebilir, onlara yemek verebilirsiniz.

Ocaklı Kale : Cenevizliler döneminde yapılan kale 12 metre yüksekliğindedir. Denizden gelecek saldırıları önlemek için gözetleme amacıyla inşa edilmiştir.

Başka Nereleri Görebilirsiniz?

Şile’de aslında o kadar çok güzellik var ki ziyaret edilmesi gereken. Bu sebeple listemizi biraz daha uzatmak istiyoruz. Bölgenin görmeniz gereken birkaç gizli kalmış köşesi daha var.

Ağlayankaya

 • Şile evleri
 • Sarıkavak kalesi
 • Heciz kalesi
 • Yeşil vadi
 • Hanımsuyu çeşmesi
 • Osmanlı hamamı
 • Kilise kalıntısı
 • Lahit mezar
 • Papazın çeşmesi
 • Değirmençayırı şelalesi
 • Hacıllı şelalesi bunlardan bazıları.

Ayrıca dilerseniz Ağva’ya ya da Riva ve Polonezköy’e uğrayabilirsiniz. Bu tatil yöreleri de hemen hemen Şile ile aynı güzelliklere sahipler. Otelinize 1 saatlik mesafede olan İstanbul Anadolu yakasındaki tarihi mekanları merak ediyorsanız kendi aracınızla gelmeniz daha mantıklı olacaktır. 

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

ŞİLE TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Tarihiyle, Çinisiyle, Huzur Veren Gölüyle İznik

Tarihiyle, Çinisiyle, Huzur Veren Gölüyle İznik

Tarihi milattan önce çok eski yıllara dayanan İznik, Bursa’ya bağlı bir ilçedir. İznik Göl...

Mavi, Yeşil ve Huzurun İçinde : İğneada

Mavi, Yeşil ve Huzurun İçinde : İğneada

İğneada, ülkemizin gizli kalmış cennet yerlerinden birisidir. Konaklama bakımından, Trakya...

Tüm tatil bölgeleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Şile'yi tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. sileoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
 
Treetops Hotel
Günay Hotel