Şile Tatil Fırsatları

seo

Seo
A+ A A-

Şile’de Hediyelik Eşya Deyince Şile Bezi

Şile Bezi Şile hediyelik eşya deyince akla ilk gelen şey şile bezidir. Bu bez, bölgedeki kadınlar tarafından dokunan ve işlenen, pamuklu, terletmeyen bir iplikten yapılma kumaş çeşididir. Yörede yaşayan hemen hemen tüm hanımlar şile bezinin yapımını bilir. İlçede hediyelik eşya satılan tüm dükkanlarda en çok sergilenen ürün de budur.

Şile Bezi Nasıl Yapılır?

Şile’den ne alınır sorusuna verilen en meşhur cevap olan bu ürün bölgeyi dünyaya tanıtan en önemli kültür varlığıdır. Osmanlı Türklerinin Şile’ye yerleşmesi ile el tezgahlarında pamuk ipliğinden dokunan yalnızca bu bölgeye ait Şile bezi yöre kadınlarının emeklerini taşır.

Şile bezinin hammaddesi olan pamuk ipliği çile halinde alınır. Unlu suda bekletildikten sonra güneşte kurutulur. Dokunduktan sonra deniz kenarında kireç kaymağına batırıldıktan sonra yıkanıp kurutularak dokumaya hazır hale getirilir.

Dünyaca ünlü bu bezin en önemli özelliği teri emerek vücudu serin tutmasıdır.

Şile bezinden neler yapılır?

Şile Hediyelik Eşya

Bu bez türünden;

  • Elbiseler
  • Pantolonlar
  • Gömlekler
  • Bluzler
  • Şortlar
  • Örtüler
  • Çarşaflar imal edilmektedir.

Bu kumaş sayesinde, gelen turistler, yöre halkına da ekonomik olarak katkıda bulunmaktadır.

Nerede satılır?

Bölgedeki tüm evlerde bu bezlerden bulunmakla birlikte, ilçede hediyelik eşya satan tüm dükkanlarda bu ürünü mutlaka bulabilirsiniz. Adına yarım asırdır festivaller düzenlenen, Şile’nin en meşhur ürünü olarak, Türkiye dışında da bilinen şile bezini, dükkanların yanı sıra ilçede özellikle sahil kesiminde her gün kurulan tezgahlarda bu bezleri almak mümkün. Yörede her yerden satın alabileceğiniz bezlerin fiyatı 15 TL’den başlamaktadır.

Şile Hediyelik Eşya Dükkanları

Tatilinizi sonlandırırken sevdiklerinize ufak hediyeler götürmek isterseniz sayfamızdaki hediyelik eşya dükkanlarına bir göz atmanız yararlı olur.

Tahtakale Ucuzluk

Adres: Çavuş Mahallesi

Pruva Hediyelik

Adres: Üsküdar Cad. Hacı Kasım Mah. Şile

Recai Keskin Tuhafiye

Adres: Ağva Merkez Mah. Şile

Maviş Ucuzluk Merkezi

Adres: Cumhuriyet Cad. No:51/A

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

ŞİLE TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Tarihiyle, Çinisiyle, Huzur Veren Gölüyle İznik

Tarihiyle, Çinisiyle, Huzur Veren Gölüyle İznik

Tarihi milattan önce çok eski yıllara dayanan İznik, Bursa’ya bağlı bir ilçedir. İznik Göl...

Mavi, Yeşil ve Huzurun İçinde : İğneada

Mavi, Yeşil ve Huzurun İçinde : İğneada

İğneada, ülkemizin gizli kalmış cennet yerlerinden birisidir. Konaklama bakımından, Trakya...

Tüm tatil bölgeleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Şile'yi tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. sileoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
 
Treetops Hotel
Günay Hotel