Şile Tatil Fırsatları

seo

Seo
A+ A A-

Tatil Cenneti Şile’nin Efsanelerle Dolu Tarihi

Şile Feneri

Şile’nin tarihi hakkında bilgi almak için Antik Çağa ve efsanelere uzanmak gerekir.

Şile’ye ilk yerleşen kavim Greklerdir. Şile’nin adı da Miletos kavmi denilen güzellik ve doğa tutkunu bir topluluktan gelir. Bu topluluk, yörede yetişen ve “mercan köşk” ismi verilen çiçek ile bölgeye hitap ederler.

Araştırmalar bölgede Cilalı Taş devrinden itibaren insanların yaşadıklarını gösterir. Dere yataklarında bulunan çakmak taşlarından yapılmış aletler bölgenin tarihinin Paleolitik ve Mezolitik devirlere kadar uzandığını gösterir.

Antik çağda iki defa istilaya uğrayan Şile Pers ve Roma uygarlıklarının egemenliğine girmiştir. Şile mağaraları bu Hıristiyan toplulukları için sığınak olmuştur. Engebeli yapısı nedeniyle yalnızca deniz ulaşımına açık olan Şile’nin ticaret merkezi olduğu bilinir.

Şile’nin tarihi denildiğinde Osmanlının izlerini görürüz. Yıldırım Beyazıt zamanında imparatorluğa dahil edilen ilçenin mahalle adları da bu dönemle bağlantılı olarak verilmiştir.

500 yıl Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalan yöre, 1. Dünya Savaşı sonunda Mondros Mütarekesi ile birlikte İngilizlere geçmişse de 4 yıl sonra Kurtuluş Savaşı bitiminde tekrar Türk topraklarına katılmıştır. Şile’nin tarihçesinde bir önemli nokta da, cumhuriyetin ilanıyla birlikte, 1923 yılında ilk belediye ünvanı kazanan ilçelerden biri olmasıdır.

Sofular Mağarasından Truva Hazinelerine…

Şile Tarihi Şile’nin tarihçesi içinde farklı hikayeler ve efsaneler bulunuyor. Özellikle yerli halk tarafından anlatılan bu hikayelerde istilalar, kuşatmalar, savaşlar ve farklı topluluklar görülüyor.

Antik Çağda Anabasis adlı kitapta Şile civarında Bitinler’den kaçarken on bin askerin saklandığı dev bir mağaradan bahsedilir. Günümüzdeki Sofular mağarasının sözü geçen yer olduğu düşünülür. Ayrıca Truva hazinelerinin Deniz Feneri’nin altında gömülü olduğu söylenir.

Ek olarak Hristiyanlığın baskı gördüğü M. S. 3. yüzyılda Kızılca, İnkese ve Sofular çevresindeki mağaraların sığınak olduğu söylenir ve buraların kutsal olduğuna inanılır.

Ne Zamandır Tatil Yöresi?

1920’li yıllarla birlikte ilçe statüsünde olan Şile, çok uzun yıllar, az nüfusa sahip bir balıkçı kasabası hüviyetinde olmuştur. İlçedeki limandan ötürü Karadeniz’e açılan balıkçı tekneleri, burayı bir sığınak olarak görüp, dev dalgalardan korunmak için buraya demirlemişlerdir. 1980’li yıllardan itibaren de, özelikle İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yaşayan insanlar, burasını keşfetmeye başlamış, önce günübirlik aktiviteler için, sonra da gecelik konaklamalar için yöreyi tercih etmeye başlamışlardır.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

ŞİLE TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Tarihiyle, Çinisiyle, Huzur Veren Gölüyle İznik

Tarihiyle, Çinisiyle, Huzur Veren Gölüyle İznik

Tarihi milattan önce çok eski yıllara dayanan İznik, Bursa’ya bağlı bir ilçedir. İznik Göl...

Mavi, Yeşil ve Huzurun İçinde : İğneada

Mavi, Yeşil ve Huzurun İçinde : İğneada

İğneada, ülkemizin gizli kalmış cennet yerlerinden birisidir. Konaklama bakımından, Trakya...

Tüm tatil bölgeleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Şile'yi tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. sileoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
 
Treetops Hotel
Günay Hotel