Şile Tatil Fırsatları

seo

Seo
A+ A A-

Tarihiyle, Çinisiyle, Huzur Veren Gölüyle İznik

iznik-muzesi

Tarihi milattan önce çok eski yıllara dayanan İznik, Bursa’ya bağlı bir ilçedir. İznik Gölü kıyısındaki bu tarihi kentimizde, konaklama açısından da birçok alternatif mevcuttur. Özellikle göl kıyısında bulunan otel ve pansiyonlar, ilçeye gelen turistlerin göl manzaralı olarak tatil yapmalarını sağlamaktadır.

Civar köyleriyle birlikte nüfusu 50 bine yaklaşan İznik’te hem tarihe tanıklık edip, hem de doğal güzelliklerin keyfini yaşayabilirsiniz. Hristiyanlık için çok önemli olan Birinci Konsül toplantısı burada yapılmıştır. Ayrıca Osmanlı dönemindeki ilk yapılan medrese ve cami de bu ilçededir.

Spor Doğa

Bursa’nın şirin ilçesi İznik sahip olduğu doğal güzellikleri ile kampçıların, paraşütçülerin ve koşucuların merkezi. İznik Gölü büyüklüğü ve derinliği ile bazı sporlara da olanak tanıyor. Küçük ancak oldukça renkli bölgede özellikle göl kenarında balık tutup kamp yapmak son zamanların modası.

Dileyen tatilciler göl etrafını yürüyerek turlayabiliyorlar. Ayrıca bazı noktalarda suya giriş izni de almak mümkün.

Gece Hayatı

İznik gece hayatı yörenin yazlık bir merkez olmaması nedeniyle sakin. Günübirlik kaçamaklarla gelinen ya da Bursa’da iken uğranılan yer olarak bulabileceğiniz eğlence alternatifleri şehir merkezinde yer alıyor.

Uludağ kayak merkezine yakın olması nedeniyle de kış alternatiflerinizin çoğaldığı bölgede kayak yapmaya gidebilir ve sabaha kadar süren eğlencelerden yararlanabilirsiniz. Barbekü partileri, winter fest eğlenceleri sizleri bekliyor olacak.

Kültür Tarih

İznik Mekodanya Kralı Büyük İskender’in kumandanlarından, Antıgonıus tarafından, MÖ.316 yılında kurulmuştur. Romalılar döneminde konsillere ev sahipliği yapması nedeniyle Hıristiyan alemi için büyük öneme kavuşur. Hıristiyanlığın temelleri bir nevi burada atılır.

1075 yılında Selçukluların egemenliğine girer ve 1080 yılında başkent yapılır. Anadolu’nun ilk Türk başkenti olma özelliğine sahiptir. 1097 yılında, 600 bin kişilik, I. Haçlı ordusu tarafından kuşatılır.

1331 yılında Orhan bey tarafından fethedilmesi ile Osmanlı hakimiyetine girer. Sultan II. Murat döneminde birçok cami, medrese, han, hamam yaptırılır. Bu nedenle günümüzde bölgede görebileceğiniz tarihi eserler oldukça fazladır. Kültür turlarının adresi olan İznik’te gezilecek yerler:

 • İznik Müzesiroma-tiyatrosu
 • Ayasofya Müzesi
 • Roma Tiyatrosu
 • Roma Tiyatrosu
 • İznik Kilisesi
 • Yeşil Cami
 • Sarı Saltuk Türbesi
 • Çini Atölyeleri
 • Kent Surları
 • Lefke Kapısı
 • İstanbul Kapısı
 • Süleyman Paşa Medresesi

Ayrıca burada istakoz güveci, sazan balığı çorbası, yayın balığı, şiş veya buğulama, kerevit salatasının tadına bakmadan gitmeyin.

Son olarak meşhur İznik çinisi sevdiklerinize götürebileceğiniz en iyi hediyelik. Tabak, şekerlik, vazo, biblo ve benzeri ürünleri seçip yanınızda götürebilirsiniz.

Konaklama

İznik’te konaklama fiyatları yüksek olmamakla birlikte, pansiyon ve otellerde hafta içi – hafta sonu ile yaz – kış değişkenliği fazladır. Sıcak havalarda göl kıyısında rahat yürüyüşler ve açık alanda geziler yapma şansınız olduğundan fiyatlar yüksek olur. Çalışan kesim de İstanbul olsun, Kocaeli olsun, Bursa olsun, çevre şehirlerden buraya kısa bir tatil yapmak için geldiğinden fiyatlar değişir. Genelde pansiyonlar 40, oteller de 75 TL’den başlayan ücretler belirlerler.

İznik’in konumu, bu kentin ziyaret edilmesi açısından oldukça avantajlıdır. Bu sayede, İstanbul başta olmak üzere Ankara ve çevre illerden turların İznik’e düzenlenmesine olanak sağlar. Genellikle günübirlik düzenlenen turlar, isteğe göre 1 gece konaklamalı da yapılabilmektedir. 80 TL’den başlayan ücretlerle günlük geziler yapılmaktadır.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

ŞİLE TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Tarihiyle, Çinisiyle, Huzur Veren Gölüyle İznik

Tarihiyle, Çinisiyle, Huzur Veren Gölüyle İznik

Tarihi milattan önce çok eski yıllara dayanan İznik, Bursa’ya bağlı bir ilçedir. İznik Göl...

Mavi, Yeşil ve Huzurun İçinde : İğneada

Mavi, Yeşil ve Huzurun İçinde : İğneada

İğneada, ülkemizin gizli kalmış cennet yerlerinden birisidir. Konaklama bakımından, Trakya...

Tüm tatil bölgeleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Şile'yi tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. sileoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
 
Treetops Hotel
Günay Hotel